Zdrowe święta czyli świadome i zdrowe odżywianie ?

Serdecznie zapraszamy na warsztaty praktyczne uwzględniające merytorykę dietetyczną oraz dodatkowo uważność w odżywianiu, oparte o pracę metodą diet coaching w grupie. Podczas kilku ćwiczeń zrozumiesz, co jeszcze oprócz tego co na talerzu leży, ma znaczenie dla twojego zdrowia. Dowiesz się, jak trwale zmienić nawyki żywieniowe, być zdrowym i nie być niewolnikiem diety. Doświadczysz niezwykłej przygody spotkania z samym sobą.

Podczas warsztatów proponujemy:
– zdrowe gotowanie według pięciu przemian,
– dania świąteczne w nowej, zdrowej odsłonie,
– omówienie roli ziół w potrawach,
– rozmowę o tym, co to znaczy zdrowe jedzenie.

Dowiemy się:
– jakie produkty warto pożegnać, a jakie wprowadzić do naszej kuchni,
– jak zioła przyprawowe budują nasze zdrowie na co dzień,
– jak właściwie komponować posiłki by były lżej strawne.

Przygotujemy dania-niespodzianki, które powstaną zgodnie z kuchnią pięciu przemian – szczegóły ujawnimy w dniu warsztatów ?

Odpowiednie przygotowanie potraw, zgodnie z kuchnią pięciu przemian poprawia pracę układu trawiennego, zapewnia sytość bez uczucia ciężkości daje lekkość energię.

Na czym polega filozofia pięciu elementów?

Teoria pięciu elementów oznacza 5 żywiołów, przemian, które oddziałują na siebie i mają wpływ na całe nasze życie. Pięć żywiołów wg chińskiej filozofii to: drzewo, ogień, ziemia, metal, woda. Każdemu elementowi można przyporządkować inny smak, zapach, porę roku, narząd wewnętrzny organizmu człowieka, a także produkt spożywczy. Wszystkie procesy życiowe, także przyrządzanie potraw, podlegają następującym po sobie częściom cyklu odżywczego.
Pięć żywiołów ma na siebie wpływ:
drzewo rozpala ogień, który budzi do życia ziemię, a z niej powstaje metal, który ożywia wodę, a ona karmi drzewo.
Drzewo – to wiosna, kolor zielony, smak kwaśny (np. cytryna, natka, koperek);
Ogień – to lato, kolor czerwony, smak gorzki (np. papryka chili);
Ziemia – to późne lato, kolor żółty, smak słodki (np. dynia, marchewka);
Metal – to jesień, kolor biały i srebrny, smak ostry (np. cebula);
Woda – to zima, kolor niebieski i czarny, smak słony (np. sól);

Wszystkie pięć elementów oddziałuje na siebie według określonych zasad. Przestrzeganie ich gwarantuje harmonię w naturze i relacjach człowieka.

Warsztaty poprowadzi mgr Marzena Andrzejewska:
Jestem z wykształcenia biologiem, dietetykiem i certyfikowanym diet coachem, czyli trenerem od świadomego i zdrowego odżywiania. Prowadzę Gabinet Poradnictwa i Coachingu Dietetycznego ZMIANY w Legnicy. Zajmuję się propagowaniem świadomego i zdrowego stylu życia, w tym odżywiania, pielęgnacji urody i codziennej aktywności ruchowej stosując holistyczne podejście. Moją historią dzielę się na łamach ostatniego numeru profesjonalnego magazynu o zdrowiu eko-kwartalnika Hipoalergiczni, który jest dostępny w Empiku. Prowadzę też stałą rubrykę dla magazynu Hipoalergiczni Dobre zioło
https://hipoalergiczni.pl/o-nas/redakcja/ https://hipoalergiczni.pl/dobre-ziolo/
Stosuję wspomaganie leczenia żywieniem w przypadkach insulinooporności, cukrzycy, chorób tarczycy, dysfunkcji przewodu pokarmowego. Uczę gotować wg pięciu przemian, stosować zioła, a także na edukacyjnych spacerach i warsztatach rozpoznawać rośliny dziko rosnące wokół nas i korzystać z ich właściwości prozdrowotnych.

Cena warsztatu: 4 godz. 240 zł (w cenie materiały warsztatowe)
Wpłata zaliczki 50 zł celem rezerwacji miejsca na numer konta:
80 1090 1232 0000 0001 3342 2833

Miejsce warsztatów: CUD – Centrum Usług Dowolnych

Godzina: 14.00 – 18.00

Zapisy: pod numerem tel. 533 317 080 – Marzena Andrzejewska, 733 88 55 56 – Katarzyna Paciorkowska-Grudziecka, pod adresem email: cud@muzant.pl

Zapraszamy!

CUD – Centrum Usług Dowolnych
Zmiany – Poradnictwo i Coaching Dietetyczny